A felsőgeodézia területén a 2002-ben pályára állított GRACE műhold szolgáltatta az első lehetőséget a földi nehézségi erőtér időbeli változásainak vizsgálatára.
A 2009-ben felbocsátott GOCE műhold további adalékot nyújt az időbeli változások elemzéséhez.
Mivel ezek a műholdak alapvetőn a földi gravitációs teret határozzák meg, méréseik alapján a Föld tömegeloszlására, valamint annak időbeli változásaira lehet következtetni.
Globális léptékben is jelentős kiterjedésű, így a műholdak keringési magasságából is kimutatható tömegátrendeződési folyamatok a Föld belsejében és annak felszínén zajlanak.
Az egyes hatások sok esetben jól elkülöníthetők a ható helye vagy a hatás periódusa alapján.
Korábbi vizsgálatok alapján elmondható, hogy a mérések egyebek mellett alkalmasak nagyobb vízgyűjtők hidrológiai folyamatainak elemzésére, a sarki jégtakaró olvadási folyamatainak vizsgálatára, továbbá a világóceán emelkedő szintjének kimutatására.
A kiírás keretében a jelölt feladata a GRACE műhold mérései alapján meghatározott hónapos felbontású geoid-modellek felhasználásával a tömegátrendeződési folyamatok értelmezése, a tapasztalt tömegáramok interpretálása.
A jelölt további feladata a tömegáramok kialakításáért felelős geofizikai folyamatok modellezése és a nehézségei erőtérre gyakorolt hatásuknak becslése.