Korosabb üledékes tavakban és tározókban a mederdomborzat, az üledékréteg vastagsága és szemcseösszetétele az üledékmozgás hosszútávú fejlődésének lenyomatai. A hidrodinamikai szimuláción alapuló megmagyarázásuk hozzásegít az üledékmozgás modelljének paraméterezéséhez, ami aztán nemcsak morfológiai, hanem ökológiai és vízminőségi célokat is szolgálhat, így akár a víz átlátszóságának statisztikai elemzését vagy a tó belső tápanyagterhelésének kezelését. Igény van arra, hogy összekapcsoljuk az üledék felkeveredését meghatározó mélységléptékű hatásokat a vízszintes áthelyeződésükért felelős tóléptékű hatásokkal és mindezt kezelhető számítástechnikai költséggel kiterjesszük évtizedes-évszázados nagyságrendű szimulációkra. A kutatómunka célja a következő kérdések megválaszolása:
- A Balaton, a Velencei-tó vagy az ehhez hasonló víztestek jelenlegi mederalakját és üledékének eloszlását milyen mértékben köthetjük a szél- és vízjáráshoz?
- Az egyes szemcsefrakciók felkeveredése, maradandó vízszintes áthelyeződése és kiülepedése milyen kapcsolatba hozható ezekkel a hatástényezőkkel?
- A medret a gyakoribb viharok alakítják-e, vagy az inkább a több éves visszatérési idejű szélsőséges viharok szakaszos hatásainak összegződése?
A kutatás épít a tanszék meglévő mérési adataira, terepi mérőműszereire és numerikus modellezési tapasztalataira.
A téma a tanszéken két évtizede folyó tavi áramlástani kutatások folytatása.
A témát Csibrán Adrián hallgatóra szabtuk: a most készülő MSc diplomadolgozatának eleve olyan témát választottunk
(a Velencei-tó áramlásainak szimuláción alapuló statisztikai elemzése),
amely megerősíti a jelen doktori feladatkiírás megvalósíthatóságát és ahhoz kiindulópontként is szolgál.